Studie z moderních českých dějin. Svazek 4
Publikace Führer, Akteure hinter den Kulissen oder tatenlos Zuschauende? Der deutsch-tschechische Ausgleich an der Wende vom 19. zum 20. Jahrhundert aus der Perspektiveder Vertreter der Staats- und Selbstverwaltung (Lídři, zákulisní aktéři či nečinní přihlížející? Česko-německé vyrovnání na přelomu 19. a 20. století z perspektivy představitelů státní správy a samosprávy) je německojazyčným sborníkem příspěvků ze stejnojmenné mezinárodní konference, jež se konala na MÚA AV ČR v roce 2018. V celkem devíti kapitolách se čeští a rakouští historici zaměřují na osobnosti, které byly v prvních dvou dekádách 20. století spjaty s česko-německými vyrovnávacími jednáními. Neomezují se přitom pouze na zodpovězení otázky, jakým dílem jednotliví aktéři přispěli k vyrovnávacímu procesu, ale zkoumají rovněž vztahy mezi vyjednavači, komunikační strategie a způsoby utváření různých kompromisů.
Sborník sestává ze tří oddílů. První z nich je nazván Am Verhandlungstisch (U jednacího stolu) a blíže představuje Josefa M. Baernreithera, Karla Urbana, Karla Stürgkha a Franze Thuna, čtyři význačné politiky, kteří se aktivně účastnili vyrovnávacích jednání a reprezentovali při nich stanoviska vlády či ústředních politických stran. Ve druhém oddílu s titulem An der Peripherie (Na periferii) se do centra badatelského zájmu dostávají Franz Perko, Václav Perek a Leopold Götz – regionální aktéři, kteří se sice vyjednávacích konferencí ve Vídni či Praze přímo neúčastnili, avšak svými konexemi, angažovaností v lokální samosprávě a publikační činností výrazně dopomáhali k nalezení kompromisní dohody mezi českým a německým etnikem a k realizaci usnesení v oblasti svého působiště. Poslední část publikace nese název Hinter den Kulissen (Za kulisami) a shrnuje příspěvky, jejichž autoři upřeli svou pozornost na úředníky českého místodržitelství (Friedrich Janka a Jindřich Vojáček) a poštovního ředitelství (Viktor Kraus, Karl Swoboda). Třebaže tito jedinci stáli v zákulisí jednání, zásadním způsobem ovlivňovali jejich průběh a často dokonce formulovali znění projednávaných zákonných předloh, textů a memorand.
Svým biografickým a komparativním přístupem stejně jako snahou zrekonstruovat sítě, jimiž byli zkoumání aktéři navzájem provázáni, nabízí předkládaná publikace zcela nový pohled na téma česko-německých vyrovnávacích jednání. Zároveň poskytuje řadu teoreticko-metodologických podnětů pro další bádání v oblasti politických dějin Habsburské říše v předvečer první světové války.
Einführung
Schlusswort
Martin Klečacký – Martin Klement (Hg.)
978-80-88304-22-7
295
2020
Praha : Masarykův ústav a Archiv AV ČR
04