cart
0

Spisy T. G. Masaryka lze číst online

Spisy T. G. Masaryka, souborná kritická edice díla prvního československého prezidenta čítající 39 svazků, jsou přístupné online. Zájemci si mohou pročíst projevy, studie, články i přednášky. Unikátní soubor textů zdigitalizovali vědci z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a doufají, že spisy poslouží nejen odborníkům.

Člověk a náboženství, Rusko a Evropa, válka a revoluce – záběr T. G Masaryka byl vždy velmi široký. Reflektují to chronologicky řazené spisy, které Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav T. G. Masaryka společně postupně vydávaly v letech 1993–2022, edici symbolicky právě završily jejím zpřístupněním nejširší veřejnosti – jako malý dárek k 105. narozeninám republiky.

„Převedení tohoto monumentálního díla do elektronické podoby s možností plnotextového vyhledávání dává možnost všem zájemcům o Masarykovo dílo v něm pohodlně a rychle vyhledávat,“ říká Rudolf Kučera, ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. „Otevírá se tak nekonečné pole pro aktualizaci jeho odkazu a zároveň pro obranu před nejrůznějšími dezinterpretacemi jeho života i díla. Masaryk a jeho stěžejní dílo tak v podstatě naplno vstupuje do současné internetové éry,“ dodává ředitel.

Polemik Masaryk v obýváku

Každý s přístupem k internetu si tak může kdekoli otevřít jakýkoli z textů, které T. G. Masaryk napsal (nebo se na nich podílel např. v rozhovorech) mezi lety 1876 a 1937, a zároveň plnotextově vyhledávat v celém jeho souborném díle.

„Všechny jinojazyčné texty byly přeloženy do češtiny a každý text je opatřen stručným poznámkovým aparátem. Celkem Masarykovo myslitelské a politické dílo čítá více než 15 000 stran,“ přibližuje Lucie Merhautová z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, která se projektu převedení spisů do digitální podoby účastnila.

Experti upozorňují, že úplné Masarykovo dílo zprostředkovává reálného Masaryka, nikoli mýty a legendy spojené s jeho osobou. První československý prezident není ani „tatíček“, ani moudrý filozof na trůně, ale ukazuje se jako polemik, který neuznával vnější autority, vzdělanec a Evropan.

„Spisy TGM online cílí především na odborné publikum (badatele, studenty, poučené novináře). Do budoucna chceme vytvořit platformu otevřenou i širší veřejnosti, kde budou propojeny texty, výběrově také archivní dokumenty, obrazový materiál a bibliografie,“ říká spolutvůrce databáze Milan Hanyš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. „Těm, kteří se s Masarykovým dílem setkají poprvé, by zároveň prostřednictvím tematických okruhů a doporučených zdrojů srozumitelně představovala Masarykovy myšlenky a postoje,“ uzavírá badatel.

Databáze je přístupná přes odkaz https://masaryk.mua.cas.cz.

Text: tisková zpráva SSČ AV ČR

Související obsah

Ediční řady

Lidé

member__photo
Oddělení moderních politických a intelektuálních dějin
member__photo
Oddělení moderních politických a intelektuálních dějin