Medaile Františka Palackého pro Nancy Wingfield
Od solární energie přes česko-německou historii, ruskou emigraci až po fascinující svět rostlin, klíšťat či červů – natolik pestrý je výběr badatelských témat, jimž se věnují nejnovější laureáti medailí Akademie věd ČR. Za výjimečné výzkumy je předsedkyně Eva Zažímalová vyznamenala 21. listopadu 2024 při ceremoniálu ve vile Lanna v pražské Bubenči.
Slavnostní odpoledne, jehož se kromě oceněných zúčastnili také jejich kolegové a kolegyně z pracovišť, vrcholní představitelé Akademie věd ČR, rodiny a další hosté, se tradičně uskutečnilo v reprezentativních prostorách Lannovy vily. „Tentokrát oceňujeme osobnosti nejen z Česka, ale také ze zahraničí. Svými objevy a úsilím přispívají k rozvoji vědy i našeho poznání,“ řekla v úvodu předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a dodala, že z jejich výzkumů profituje celá společnost.
Historička Nancy Wingfield z Northern Illinois University převzala oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách. Ve svém bádání o kulturních dějinách habsburské monarchie a českých zemí významně posunula i český historiografický výzkum. „Například v monografii Flag Wars and Stone Saints: How the Bohemian Lands Became Czech přinesla nový pohled na utváření českého a německého národa, které vysvětluje jako jeden fenomén,“ vyzdvihla Eva Zažímalová.
V souvislosti s přípravou své knihy Svět prostituce na sklonku Rakouského císařství, kterou letos vydaly Nakladatelství Academia a Masarykův ústav a Archiv AV ČR, ocenila Nancy Wingfield vstřícný přístup a erudici českých knihovníků a archivářů: „Kdekoli jsem se na ně obracela, ať už třeba v Brně nebo v Českých Budějovicích, nikdy jsem se nesetkala s odpovědí ‚nevím‘ nebo ‚nemáme‘, ale naopak se zvědavostí a nefalšovaným zájmem pomoct mi při hledání pramenů a dokumentů.“
Masarykův ústav a Archiv AV ČR Nancy Wingfield na cenu navrhl, laudatium během ceremoniálu pronesla naše kolegyně Dagmar Hájková.
Text a foto: SSČ AV ČR