cart
0

Komentované pásmo filmů: Proměny řeky

Řeka coby umělecká inspirace v českém filmu

Datum konání
29. 2. 2024, 18:00 – 29. 2. 2024, 19:30
Místo konání
Kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha

Fenomén řeky coby umělecké inspirace v českém filmu rezonuje přinejmenším od 30. let dvacátého století. Toto filmově-přednáškové pásmo se však zaměří na období prvních dvou dekád po druhé světové válce, kdy převládaly snahy řeku regulovat a využít jako nový zdroj energie. Vize přeměny řeky se netýkaly jen nejznámějšího projektu regulace Vltavy a výstavby vodních přehrad Slapy, Orlík a Lipno, ale byly mnohem širší a k jejich propagaci sloužily dokumentární filmy, stejně jako fotografie, ale i malby a romány.

Přednáška prokládaná filmovými ukázkami zasadí ustálené rétorické i obrazové figury vyprávění o proměně československých řek mezi 40. a 60. lety dvacátého století do širšího historického, kulturního i mediálního kontextu vztahování se k přírodě coby zdroji. Poukáže na opakující se motivy střetu tradice a pokroku, starého a nového, na navracející se sentiment hledání českého moře, na dynamiku inženýrského a poetického vztahování se k řece a naznačí i dílčí vývojové proměny a alternativní pohledy.

Programem provedou filmová historička Lucie Česálková, historička Eliška Švarná (MÚA) a historik Michal Kurz (MÚA). V ukázkách budou uvedeny dokumentární filmy: Přístav v srdci Evropy (Drahoslav Holub, 1946); Mrtvé řeky (Olga Růžičková, 1956); Příběh staré řeky (Jiří Lehovec, 1956); Blok 15 (Evald Schorm, 1959); Plavali plavci (Zdeněk Kopáč, 1959); Lidé nad Čertovou stěnou (Emanuel Kaněra, 1961); Nový příběh staré řeky (Zdeněk Kopáč, 1962); Živá voda (Helena Třeštíková (Böhmová), 1972).

Vstup zdarma, rezervace vstupenek ZDE.

Akci pořádá Kino Ponrepo a Badatelská skupina pro environmentální humanitní vědy FF UK.