cart
0

Klubistky a pomocnice: Náprstkův pohled na ženu / Co přinesl dnešku?

Za účasti Marie Bahenské

Datum konání
23. 4. 2026, 18:00 – 23. 4. 2026, 19:30
Místo konání
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha

„Ano, my budeme se učit, my se budeme vzdělávat, nebudeme dbáti na posměch, vtipkování a krčení ramen. Bez boje není vítězství a my chceme a musíme se konečně stát lidmi, neb tak velí neodvolatelně duch času, a běda, kdo si netečně nepovšimne hlasu jeho.“ Citováno z otevřeného dopisu, tzv. Adressa českých paní podaná Náprstkovi 3. února 1863

Vojta Náprstek stál u zrodu mnohých aktivit a projektů ženské emancipace, kdysi odvážných, nyní samozřejmých. Jaké úlohy tehdy ženy plnily a o jaké usilovaly? Jaké výzvy překonávaly? Kam se po 150 letech posunuly důrazy na rovná práva žen a mužů? A máme mezi sebou stále i klubistky a pomocnice?

Historička Marie Bahenská (MÚA) nás seznámí s kontextem ženského hnutí v 19. století a bude se věnovat i ženám z rodiny Náprstkovy. Historií, současností a výhledy do budoucna nás provede ve své přednášce Libuše Hubičková, členka Amerického klubu dam, spolku, jehož myšlenkový základ je úzce spojen s osobností Vojty Náprstka. V diskusi k současným tématům přivítáme historičku Jitku Gelnarovou a novinářku Petru Procházkovou. Program k současným tématům bude moderovat Dagmar Winklerová, archeoložka, kurátorka digitální knihovny a průvodkyně po tajemných pražských zákoutích.

V závěru programu se opět podíváme do historické muzejní knihovny, tedy právě tam, kde začal Vojta Náprstek rozvíjet své ideje ženských práv.

Vstupné: 70 Kč, k zakoupení online nebo na pokladně muzea

Akci pořádá Náprstkovo muzeum v rámci cyklu Rok s Náprstkem.