Datum konání: 20.–21. října 2025
Místo: Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky (Na Florenci 1420/3, Praha 1)
Termín zaslání příspěvku: do 30. června 2025 na adresu: sedlicka@mua.cas.cz. Možné zaslat v češtině či angličtině, akce bude tlumočena do obou jazyků.
Vyrozumění autorům: do 31. července 2025
Svědectví pamětníků představují klíčový pramen pro studium holokaustu. Výpovědi svědků nabízejí perspektivu samotných aktérů, čímž vytvářejí plastičtější obraz minulosti a doplňují další díl do mozaiky dějin. Jedná se o zásadní a nedocenitelný pramen nejen u témat, ke kterým neexistuje dostatečné množství jiných zdrojů.
Workshop se zaměří na otázku, jak nové (zejména jazykové) technologie mění způsob historického bádání, a na možnosti zapojení veřejnosti při tvorbě a anotaci korpusů svědectví (citizen science). Jedním z dalších cílů bude propojení předních evropských odborníků v oblasti jazykové lingvistiky a digitálních humanitních věd s těmi, kteří se svědectvími přeživších holokaustu pracují v rámci své každodenní odborné činnosti. Budeme se věnovat možnostem analýzy svědectví o holokaustu prostřednictvím inovativních digitálních metod a nástrojů – například automatického rozpoznávání a označování entit (osob, míst) v textech a jejich propojení s kontrolovanými slovníky. Součástí programu bude i praktické testování vybraných nástrojů a metod založených na technologiích, jako jsou neurální sítě a strojové učení (AI).
Akce je určena širokému spektru zájemců – od zkušených badatelů až po studenty či začátečníky v oblasti digitálních metod. Společně budeme hledat průsečíky mezi technologickými nástroji a potřebami uživatelů s různou úrovní zkušeností.
Příspěvky:
Pokud ve svém výzkumu pracujete s prameny, které lze označit za svědectví o holokaustu, a zajímá vás, jak je lze analyzovat pomocí digitálních nástrojů, zašlete nám do 30. června 2025:
krátké CV (max. 200 slov)
abstrakt (max. 250 slov), v němž představíte svůj dataset – jeho přednosti, limity, případně nástroje, které by vám pomohly ve výzkumu.
Může se jednat o menší soubor svědectví nebo i o individuální text. Pro účely workshopu chápeme svědectví v širším smyslu – zahrnout lze např. raná poválečná svědectví či protokoly/výpovědi z procesů s válečnými zločinci. Nutností je, aby byl pramen v textové podobě.
Vybraní účastníci budou vyzváni, aby přibližně měsíc před konáním akce zaslali vzorek svědectví pro praktickou část workshopu (hands-on session).