cart
0
Publications categories

Foto produktu

Americká stopa české Maffie. Vzájemná korespondence prvního československého vyslance v USA Bedřicha Štěpánka s kancléřem prezidenta republiky Přemyslem Šámalem (1921–1938)

Jan Hálek (ed.)
374 CZK
Discount 25%
Price without VAT: 374 CZK
Regular price: 499 CZK
Availability: In stock
Delivery: Delivery options

Ego. Paměti, deníky, korespondence. Svazek 7

První československý vyslanec v USA Bedřich Štěpánek a kancléř prezidenta republiky Přemysl Šámal patří k neprávem opomíjeným osobnostem prvorepublikového Československa.

Dosud nepublikované archivní materiály umožňují čtenáři sledovat Štěpánkovo krátké působení v čele washingtonské legace v letech 1920–1923, následnou roztržku s pražským ministerstvem zahraničí vedoucí k jeho rezignaci, Štěpánkovu další činnost v USA i neúspěšné pokusy jeho přátel přimět jej k návratu do vlasti. Oba hlavní protagonisté se v editovaných dokumentech vyjadřují nejen k soudobému dění v Československu, ale jejich pozornosti neuniká ani komplikované formování meziválečného světa. Především Štěpánek se rozsáhle vyjadřuje k zahraniční i domácí politice USA, k otázkám spojeným s probíhající světovou hospodářskou krizí, i ke komplikující se situaci v Evropě a v Asii v předvečer vypuknutí druhé světové války.

Author:

Jan Hálek (ed.)

ISBN:

978-80-7422-341-9

Number of pages:

617

Year of publication:

2015

Volume / Issue:

07

Publisher:

Praha : Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Praha : Nakladatelství Lidové noviny

Log in