cart
0

Výstava: Skrytá krása. Středověké rukopisy z našich sbírek

Datum konání: 27. 1. 2023, 0:00 - 23. 4. 2023

Místo konání: Vlastivědné muzeum v Olomouci, Náměstí Republiky 5, Handkeho sál

Pořádají: Vlastivědné muzeum v Olomouci; Masarykův ústav a Archiv AV ČR

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 26. 1. 2023 v 17:00 v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Cílem komorní přehlídky je představit středověké rukopisy ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, které byly doposud uzamčeny v trezorech. Většina z nich bude novodobé veřejnosti ukázána vůbec poprvé. Dokonce i proslavenou a taji opředenou Olomouckou knihu věšteb mohlo publikum na Moravě shlédnout naposledy před více než dvaceti lety.

Výstava chce zároveň tříbit zrak a navádět, jak a na co se dívat. Zabývá se proto nejen procesem, jak knihy vznikaly, ale osvětluje rovněž různé typy knižní výzdoby a ptá se po funkci vystavených rukopisů. Na konkrétních příkladech nechává poznat středověkou knižní kulturu a upozorňuje, čím jsou i zdánlivě nudné svazky zajímavé. Díky tomu nabízí pohled jak na dokonale iluminované středověké kodexy, tak i na jejich chudší příbuzné, od nichž se toho o dobové praxi můžeme hodně naučit.

Přehlídku obohatí doprovodný program. Kromě přednášky a kurátorských komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost (Jiří Černý, Soňa Černá) uspořádá Vlastivědné muzeum v březnu a dubnu sérii prakticky zaměřených workshopů Markéty Poskočilové, které se budou zabývat vznikem rukopisné a tištěné knihy. Přesné termíny naleznete následně na webu muzea a facebooku.