Prezentace knihy Heleny Kokešové: Eduard Albert. Ein böhmischer Intellektueller in Wien

Datum konání: 
14. 6. 2022, 18:30

kokesova_eduard-albert.jpg?itok=UDqREM-7 Místo konání: Tschechisches Zentrum Wien, Herrengasse 17, Wien

 

Přijďte k nám na prezentaci publikace věnované českému rodákovi, profesoru vídeňské univerzity Eduardu Albertovi. Doplněné a aktualizované vydání do němčiny přeložil Egbert Thümmel, knihu vydalo nakladatelství Böhlau v roce 2021.

Akce proběhne v německém jazyce.

 

Eduard Albert (1841–1900), lékař a chirurg, pedagog, literární kritik, překladatel, básník, mecenáš a politik, patří mezi nejvšestrannější osobnosti českých a rakouských dějin druhé poloviny 19. století. Kniha sleduje všechny rozměry Albertova života a působení, jeho rodinné zázemí, vzdělání a odbornou kariéru ve Vídni, Innsbrucku i Praze, vlastní literární tvorbu i rozsáhlé dílo překladatelské, společenské vztahy i všestrannou mecenášskou činnost. Největší pozornost je věnována Albertovu celoživotnímu zájmu o politiku a jeho činnosti v řadách tzv. české lobby ve Vídni. Analyzován je také Albertův tzv. „druhý život“, jeho odkaz v české společnosti ve 20. století i v prostředí rakouském a německém. 

  • PhDr. Helena Kokešová, Ph.D., vědecká pracovnice Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd České republiky, historička zaměřená především na české dějiny 19. a počátku 20. století. Publikovala několik monografií a řadu odborných i populárně naučných článků, podílela se na vydání několika svazků korespondence a pamětí.

Program

  • úvodní slovo ředitele Českého centra PhDr. Mojmíra Jeřábka a zástupce ředitele Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR PhDr. Martina Klečackého, Ph.D.
  • Univ. Prof. Dr. Gerold Holzer, Die Klinik Eduard Albert als Keimzelle der Orthopädie
  • PhDr. Luboš Velek, Ph.D., Eduard Albert a česká politika
  • PhDr. Helena Kokešová, Ph.D., Odkaz Eduarda Alberta nejen v českých zemích
  • moderuje PhDr. Mojmír Jeřábek

 

Akce podléhá aktuálně platným protiepidemiologickým opatřením. 

Prosíme Vás o předchozí registraci na ccwien@czech.cz nebo +43 1 535 23 60. Při přihlašování prosím uveďte vaše telefonní číslo a v případě registrace doprovodné osoby nám prosím sdělte její jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu.

 

Pozvánka (JPG)