Prezentace: Eduard Albert a jeho působení ve Vídni

Datum konání: 
21. 1. 2016, 18:30 - 20:00

eduard_albert_obalka.jpg?itok=0-1SPYo4 Prezentace nově vydané knihy PhDr. Heleny Kokešové, Ph.D., o Eduardu Albertovi (1841-1900), českém politikovi, lékaři a mecenáši kultury, který žil ve Vídni (pohřben na Centrálním hřbitově ve Vídni). Akce se koná ke 175. výročí narození E. Alberta.

Moderace: Dr. Jana Starek (VWI Wien), úvodní slovo: prof. Thomas Winkelbauer z katedry dějin Vídeňské univerzity.

 

České centrum Vídeň / Tschechisches Zentrum Wien

Herrengasse 17

 

O knize:

Helena Kokešová: Eduard Albert (1841–1900). Český intelektuál ve Vídni. Praha : Vyšehrad, 2014. 319 s. (Velké postavy českých dějin : 17). ISBN 978-80-7429-472-3.


Eduard Albert, lékař a chirurg, pedagog, literární kritik, překladatel, básník, mecenáš a politik, patří mezi nejvšestrannější osobnosti českých a rakouských dějin 19. století. Kniha historičky Heleny Kokešové sleduje všechny rozměry Albertova života a působení, jeho rodinné zázemí, vzdělání a odbornou kariéru ve Vídni, Innsbrucku i Praze, vlastní literární tvorbu i rozsáhlé dílo překladatelské, společenské vztahy i všestrannou mecenášskou činnost na podporu mnoha českých literátů, umělců a vědců, církevních institucí i mnoha jednotlivců. Největší pozornost je věnována Albertovu celoživotnímu zájmu o politiku, byť se sám poslancem nikdy nestal, a jeho efektivní činnosti v řadách tzv. české lobby ve Vídni. Albert byl politicky nejblíže Masarykovým realistům, a právě vztah k nejvýznamnějším osobnostem této skupiny (Masaryk, Kaizl, Goll) je důležitým tématem knihy, stejně jako Albertův komplikovaný vztah k vznikající České akademii věd a umění. Stranou nezůstává ani „druhý život“ této vskutku renesanční osobnosti, Albertův odkaz v české společnosti ve 20. století i v prostředí rakouském a německém.

 

Reportáž ORF o Eduardu Albertovi